“Hrajeme pro radost, hlavně svoji.”
Kategorie: Vystoupení

Kdopak si dá utopence?

Rok 2008 byl sice rokem zrození DizS, ale rozmachu a skutečného věhlasu doznalo divadlo až o dva roky později.


dizs_utopenec Tehdy mě na jaře 2010 oslovila parta kamarádů s tím, že by si rádi zahráli nějaké divadlo. Vzhledem k tomu, že Alexander Klimeš se tou dobou staral o své nemovitosti na Ohři a v Osově trávil stále méně času, nabídka mě zaujala. Byla jediná otázka, co hrát. Pohádka o rybáři a Čapkovy povídky byly příliš spojeny s Alexandrem a jeho hereckým výrazem a tak jsme čekali jsme na nápad.
Můza přiletěla v červenci 2010 přímo do osovské hospůdky. Tehdy jsme seděli s Jiřím Hálou v hledišti hudebního festivalu a čekali až Jirka s kapelou Garážová klub „půjdou na plac“. Mezi loky piva padaly různé návrhy na hru, ale většinou hned zase padly. A pak jsme najednou v tom hluku hrajících kapel začali uvažovat o tiché hospůdce v nebi, kde se scházejí velikáni českých dějin, koukají dolů na své potomky a kroutí hlavou nad jejich činností. Hra byla na světě. Během dvou týdnů jsem napsal dialogy a Jirka písničky a přednášky, kterými v nebi vysvětluje učitel národů Jan Amos Komenský svým kolegům co se to dole na světě vlastně děje. A dole se „děje“ pátek 17. listopadu 1989.
Začali jsme zkoušet, přemýšlet nad kostýmy, shánět rekvizity a řešit problémy s obsazením jednotlivých postav. Snažil jsem se napsat dialogy postav každému tzv. „na tělo“, ale když z divadla odešel Libor Herclík hrající Karla Havlíčka Borovského, nastal problém. Jako „deux ex machina“ v antickém divadle, se však objevil František Šebek z Lážovic, trochu jsme proházeli obsazení a bylo vystaráno. V sobotu 13. listopadu 2010 v 19 hodin se v učebně staré školy v Osově proti kostelu konala premiéra. divácký zájem byl obrovský, že se všichni nevešli a tak jsme od 21 hodin uvedli první reprízu. Následně jsme s komedií z českých dějin v letech 2010 – 2014 uvedli v dalších 15 reprízách v hospodách celého Podbrdska.
 

Postupně se ve hře měnili herci – spíše herečky – a také jsme po roce trochu upravili text. Divákům připadaly přednášky Jana Amose Komenského příliš dlouhé a monotonní a tak jsme je rozdělili na více částí a doplnili replikami jiných postav. Také přibyly další dvě písničky Jiřího Hály.
 
Celkem jsme původní historickou komedii se zpěvy Jiřího Hály a Josefa Kozáka Dá si někdo utopence? hráli v následujících termínech a místech:
PREMIÉRA:
13. listopadu 2010 stará škola v Osově – premiéra v premiérovém obsazení (viz výše)
1. REPRÍZA:
13. listopadu 2010 stará škola v Osově – repríza od 21 hodin v premiérovém obsazení (viz výše)
2. REPRÍZA:
12. února 2011 v kulturním domě v Neumětelích – v roli Libuše vystupovala Markéta Vaňatová, v roli Kazi-Tety hrála Helena Veselá. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
3. REPRÍZA:
17. dubna 2011 v hospodě U hřiště v Osově – V roli Kazi-Tety hrála Helena Veselá. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
4. REPRÍZA:
18. června 2011 v hospodě ve Skřipci (soukromá oslava) – Pravděpodobně v premiérovém obsazení (viz výše)
5. REPRÍZA:
25. června 2011 v hospodě ve Skřipli (veřejné vystoupení) – Neúčast Veroniky Kočové si vynutila zásadní proházení rolí. Helena Veselá hrála Magdalenu Dobromilu, Vlaďka Tauchenová Kazi-Tetu a Lucie Sedláčková anděla. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
 
6. REPRÍZA:
22. října 2011 v hospodě v Hatích – Obsazení jednotlivých rolí se nově stabilizovalo (viz infobox dole)


 

dizs_kysice7. REPRÍZA:
12. listopadu 2011 v hospodě ve Skřipli (oslava jednoho roku od premiéry) – Stabilní obsazení (viz výše)
8. REPRÍZA:
3. prosince 2011 v hospodě ve Všeradicích – Stabilní obsazení (viz výše)
9. REPRÍZA:
31. března 2012 v hospodě v Malém Chlumci – Stabilní obsazení (viz výše)
10. REPRÍZA:
7. dubna 2012 v hospodě ve Svinařích – Stabilní obsazení (viz výše)
11. REPRÍZA:
20. října 2012 v hospodě v Malém Chlumci – Stabilní obsazení (viz výše)
12. REPRÍZA:
26. října 2012 v hospodě v Malých Kyšicích (na firemní oslavě České spořitelny). – Stabilní obsazení (viz výše)
13. REPRÍZA:
24. listopadu 2012 v hospůdce U kostela v Osově (na soukromé oslavě narozenin) – Stabilní obsazení (viz výše)

14. REPRÍZA:
8. listopadu 2013 v hospodě U Pajmy ve Vižině – V roli Kazi – Tety hrála Markéta Šebková, jinak stabilní obsazení (viz výše)
15. REPRÍZA:
26. dubna 2014 v hospodě U Pajmy ve Vižině – K. H. Borovského hrál Tomáš Pavlovič, jinak jako předchozí představení.
Z většiny vystoupení máme fotografie a z některých dokonce i kompletní videozáznamy. Kompletní záznam, dokonce sestříhaný byť amatérsky, existuje z premiéry a druhý kompletní videozáznam z představení ve Všeradicích zhotovila firma Video-Zima

 

Ukázka z DVD hry Divadla ze stodoly Dá si někdo utopence?

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
expertise with Oakley’s cheap rolex watches outlet sleep, lightweight design favorited by athletes around the world.”If Intel and Oakley replica get their way, soon you might be talking to your sunglasses, and they’ll talk Alexander Wang handbags back. Packed with Intel technology, Oakley’s sunglasses outlet newest eyewear called Radar Pace interacts with omega replica watches runners and cyclists using voice recognition.