“Hrajeme pro radost, hlavně svoji.”
Kategorie: Vystoupení

Premiéra Kdyby tady...

Po dvou letech uvedlo Divadlo ze stodoly novou autorskou hru. Článek do Berounského deníku o premiéře napsala osovská kronikářka Marie Plecitá.

„Neřekneme vám přesně, kdy se příběh odehrává. I skutečnosti a události, o který se zde hovoří jsou nějaké zmatené. Jen místo se zdá na první pohled nezpochybnitelné – hospoda. Ale ani to nemusí být nutně pravda, neboť jak praví toltécký šaman – nevytvářejte si domněnky, všechno může být nakonec úplně jinak...“

Takto začíná nová autorská hra  Divadla ze stodoly nazvaná Kdyby tady bylo pivo, které měla premiéru v sobotu 16. ledna 2016. Sál staré hospody ve Skřipli praskal ve švech a mnozí se nevešli.

 Kdy hra vznikla a byla cesta k premiéře jednoduchá?
Hru jsem napsal v létě roku 2011 a původně jsme ji chtěli hrát se skupinou Šporny. Jenže přišly zdravotní a existenční starosti u několika členů souboru a činnost Divadla tak nějak usnula. Po smrti banjisty Jiřího Žaluda skončily i Šporny. Hru jsme se starými veterány začali oživovat loňského jara. Léto však díky prázdninám a dovoleným není nejvhodnější dobou na zkoušení, takže jsme ve skutečnosti začali zkoušet až v září 2015.

 Kolik přibylo nováčků?
Přišlo několik nových tváří, některé zůstaly, některé odešly. Trochu jsme přehazovali role, například já jsem si pro sebe psal roli žida Abelese s minimem textu. Pak jsem se přesunul na roli pastora a nakonec hraji sedláka Jíru, který má textu nejvíce. Obrovskou vzpruhou pro divadlo je Pavel Čaboun z Osovce. Hraje na několik hudebních nástrojů, do hry složil některé písničky a také technika kolem divadla je jeho dílem. V divadle hraje i jeho dcera Pavlína, dále pak soubor rozšířili Filip Jandus, Anička Sedláčková a Zdena Seidlová, která za námi jezdí až z Hýskova.

 Kdo psal hudbu a texty?
Hudba je částečně původní částečně přejatá. Texty jsou však komplet naše a nad muzikou dohlíží zkušený matador bývalé skupiny Braboux Petr Novotný.

 O čem ta hra vlastně je?
Na první pohled je celý děj takový divný. Dalo by se říci, že se to odehrává v alternativní historii, kde indiáni vyhnali kovboje z Ameriky a ti jsou v nemilosti u evropských sedláků. Mluví se tam o judaismu, křesťanství a toltéckých čtyřech dohodách. A také o lásce mladého kovboje k dceři sedláka Jíry, který vztahu samozřejmě nepřeje. Trochu to připomíná současné evropské události, ale hra byla opravdu napsána v roce 2011. Na překvapivé rozuzlení děje se přijďte podívat sami..

 Kdy a kde plánujete další představení?
Plánujeme, ale nevíme zatím kdy a kde. Dostali jsme nabídky hrát ve Chlumci, ve Vižině, v Cerhovicích a dalších obcích Podbrdska. Teď je však před námi osovský masopust a Den osovských žen, kde Divadlo ze stodoly také pravidelně vystupuje. První repríza by tak mohla být koncem března.

 Komedie Divadla ze stodoly Kdyby tady bylo pivo.
Hrají: Per Novotný, Zdena Seidlová, Josef Kozák, Luboš Vaňata, Pavel Čaboun, Filip Jandus, František Šebek, Standa Houba, Lukáš Jahoda, Lucie Sedláčková, Anna Sedláčková, Markéta Šebková.
Texty písní: Pavel Čaboun, Jiří Hála, Josef Kozák. Technická spolupráce: Pavel Zavadil, Klávesy: Pavlína Čabounová, Hudební režie: Petr Novotný, Scénář a režie: Josef Kozák

 Článek o premiéře hry v Berounském deníku zde.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
that enhances details by fashion uk replica watches providing ultra-precise color tuning which are designed for specific environments. The Prizm Road lens that is included in Radar Pace oakley outlet brightens whites and enhances yellows, omega replica watches greens and reds to make it so runners and cyclists notice subtle changes in the road texture, allowing them to spot hazards cheap replica handbags more easily.“Through.