Zdroj: http://divadlo.osov.cz/./index.php?a=nase-hry/kdyby-tady-bylo-pivo  •  Vydáno: 5.9.2016 23:32  •  Autor: Josef Kozák

Kdyby tady bylo pivo

Po dvou letech uvedlo Divadlo ze stodoly novou autorskou hru. Článek do Berounského deníku o premiéře napsala osovská kronikářka Marie Plecitá.

„Neřekneme vám přesně, kdy se příběh odehrává. I skutečnosti a události, o který se zde hovoří jsou nějaké zmatené. Jen místo se zdá na první pohled nezpochybnitelné – hospoda. Ale ani to nemusí být nutně pravda, neboť jak praví toltécký šaman – nevytvářejte si domněnky, všechno může být nakonec úplně jinak...“
Takto začíná nová autorská hra  Divadla ze stodoly nazvaná Kdyby tady bylo pivo, které měla premiéru v sobotu 16. ledna 2016. Sál staré hospody ve Skřipli praskal ve švech a mnozí se nevešli.

Kdy hra vznikla a byla cesta k premiéře jednoduchá?
Hru jsem napsal v létě roku 2011 a původně jsme ji chtěli hrát se skupinou Šporny. Jenže přišly zdravotní a existenční starosti u několika členů souboru a činnost Divadla tak nějak usnula. Po smrti banjisty Jiřího Žaluda skončily i Šporny. Hru jsme se starými veterány začali oživovat loňského jara. Léto však díky prázdninám a dovoleným není nejvhodnější dobou na zkoušení, takže jsme ve skutečnosti začali zkoušet až v září 2015.

Kolik přibylo nováčků?
Přišlo několik nových tváří, některé zůstaly, některé odešly. Trochu jsme přehazovali role, například já jsem si pro sebe psal roli žida Abelese s minimem textu. Pak jsem se přesunul na roli pastora a nakonec hraji sedláka Jíru, který má textu nejvíce. Obrovskou vzpruhou pro divadlo je Pavel Čaboun z Osovce. Hraje na několik hudebních nástrojů, do hry složil některé písničky a také technika kolem divadla je jeho dílem. V divadle hraje i jeho dcera Pavlína, dále pak soubor rozšířili Filip Jandus, Anička Sedláčková a Zdena Seidlová, která za námi jezdí až z Hýskova.

Kdo psal hudbu a texty?
Hudba je částečně původní částečně přejatá. Texty jsou však komplet naše a nad muzikou dohlíží zkušený matador bývalé skupiny Braboux Petr Novotný.

O čem ta hra vlastně je?
Na první pohled je celý děj takový divný. Dalo by se říci, že se to odehrává v alternativní historii, kde indiáni vyhnali kovboje z Ameriky a ti jsou v nemilosti u evropských sedláků. Mluví se tam o judaismu, křesťanství a toltéckých čtyřech dohodách. A také o lásce mladého kovboje k dceři sedláka Jíry, který vztahu samozřejmě nepřeje. Trochu to připomíná současné evropské události, ale hra byla opravdu napsána v roce 2011. Na překvapivé rozuzlení děje se přijďte podívat sami..

Kdy a kde plánujete další představení?
Plánujeme, ale nevíme zatím kdy a kde. Dostali jsme nabídky hrát ve Chlumci, ve Vižině, v Cerhovicích a dalších obcích Podbrdska. Teď je však před námi osovský masopust a Den osovských žen, kde Divadlo ze stodoly také pravidelně vystupuje. První repríza by tak mohla být koncem března.