Zdroj: http://divadlo.osov.cz/./index.php?a=historie/tradice-oslav-doz  •  Vydáno: 25.8.2016 21:32  •  Autor: Josef Kozák

Tradice oslav DOŽ

V roce 2003 navázala osovská obec na tradici oslav MDŽ. Tyto osklavy svátku všech žen nazvala originálně Den osovských žen. Samozřejmě, že se těchto oslav zúčastňovali - jako účinkující - členové budoucího Divadla ze stodoly.

Vystoupení na DOŽ (dnech osovských žen):

Rok 2003 - vystoupili jsme na písničku Pavla Dobeše Zpátky do trenek. Byli jsme v trenkách s košilemi a kravatami a po odtancování písničky jsme přítomným oslavenkyním roznášeli kávu a zákusky. Tance a obsluhy se zúčastnili Luboš Vaňata, Alexander Klimeš, Jiří Hála, Josef Kozák, Pavel Veselý a starosta Zdeněk Veverka. Následovalo vystoupení dua z garáže – Luboše Vaňaty a Jiřího Hály s původními písničkami. Jako bonbónek předvedli na závěr Luboš Vaňata a Josef Kozák krátkou improvizaci Erbenova Vodníka.
dizs_dozkalh–Rok 2004 – Předvedli jsme poněkud lehtivou scénku. Chodili jsme po parketu ve speciálně velkých kraťasech s kšandami s jednou rukou v kalhotách. Postupně jsme nakukovali jeden druhému do kalhot a uznale pokyvovali hlavami: Nakonec jsme ženám ukázali ukrytá „tajemství“ - sklenice piva. Ke scénce se nechali přemluvit Alexander Klimeš, Josef Kozák, Pavel Veselý, František Kočí a starosta Zdeněk Veverka.
Rok 2005 - Osovské ženy mohly tento rok obdivovat skotské tance. V tradičních kiltech předvedli osovští chlapi skotský pochod a tanec. Nejvíce otázek žen bylo samozřejmě na existenci spodního prádla. Nacvičení skotských tanců se věnovali Lukáš Vańata, Standa Houba, Alexander Klimeš, ???, Pavel Veselý a Josef Kozák.
Rok 2006 - Osovští muži se tento rok nechali inspirovat kankánovými tanečnicemi a podle reakcí účastnic tradičního osovského dne žen se jim to povedlo na výbornou. Tancovali a nohy vyhazovali Luboš Vaňata, Lukáš Vaňata, Alexander Klimeš, Josef Kozák, Pavel Veselý a starosta Zdeněk Veverka.
Rok 2007 a 2008 - Vzhledem k nemoci jsem se musel vzdát příprav i organizace a tak nakonec zůstalo jen u obsluhy a místo chlapů vystoupila poberounská hudební skupina Třehusk se svými staropražskými písničkami.
Rok 2009 - Po dvou letech jsem se vrátil částečně do formy a tak jsme tento rok - teď už se skutečným Divadlem ze stodoly - připravili dvě vystoupení. Nejprve to byla repríza pohádky se zpěvy O rybáři a jeho ženě, ve které exceloval Alexander Klimeš, muž mnoha tváří a rolí. Společně s osovskými chlapy jsme pak nacvičili balet P. I. Čajkovského Labutí jezero, kde v kostýmu černé labutě opět zazářil Alexander Klimeš. Baletili Lukáš Vaňata, Alexander Klimeš, Josef Kozák, Standa Houba, Jiří Vnouček a Radek Veselý. Aby toho nebylo málo pokusili jsme se s Alexandrem zahrát i krátkou scénku Felixe Holzmana Křížovkáři, ale po baletu jsme se už „nechytali“.
Rok 2010 - Po úspěchu s divadlem v roce 2009 jsme začali i tento rok s reprízou divadelní frašky z masopustu Až opadá listí z dubu. Poté chlapské osazenstvo DizS předvedlo čínský obřad házení rýže pro štěstí. V maskách Číňanů vystoupili Lukáš Vaňata, Standa Houba, Radek Veselý a Josef Kozák
Rok 2011 - Na podzim 2010 měla premiéru hra Dá si někdo utopence? a tak se členové DizS cítili nabiti energií. Vystoupení začalo scénkou Deník blondýnky, kde exceloval Lukáš Vaňata. Potom nastoupila ostřílená mužská squadra a předvedla originální břišní tance. Tancovali Luboš Vaňata, Lukáš Vaňata, Radek Veselý a Josef Kozák.
Rok 2012 - Do Osova na DOŽ tento rok přijel cirkus. Samozřejmě v podání členů Divadla ze stodoly. Pozvané ženy tak měly možnost sledovat vystoupení zápasníka s hadem Luboše Vaňaty, ve kterém tentokrát vyhrál had. Dále vystoupil vzpěrač těžkých činek Lukáš Vaňata, kytarový virtuóz Lukáš Jahoda, provazochodec Standa Houba, z nedalekých Lážovic dorazil papoušek František Šebek, krasojízdu na koni předvedl Radek Veselý a jako žonglér s kruhy se ještě jednou objevil Standa Houba. Poté v manéži zkřížila meč Lucie Sedláčková se svým sparing partnerem. Na závěr vzpěrač Lukáš Vaňata vyhledal hada, který uškrtil jeho otce a oplatil mu stejným metrem. Celým programem provázeli pan ředitel Alexander Klimeš a klaun Josef Kozák.
Rok 2013 - Tématem tohoto roku byl aerobik pro všední den. Čtyři cvičenci jako cvičenky vystoupili s míčem a kruhy. Oproti jiným letům byl program z důvodů zdravotních komplikací velké části souboru chudší, ale i tak pobavil. Cvičili Lukáš Vaňata, Radek Veselý, Standa Houba a Josef Kozák.
Rok 2014 - Program tohoto roku jsme nazvali Ples v opeře. Osovští chlapi - lépe členové Divadla ze stodoly, protože mezi nimi byli i neosovští - předvedli profesionální taneční výkony se svými tanečnicemi, které se vyrobili doma podle svých představ. Některým tyto představy korigovaly manželky. Tancovali Radek Veselý, Lukáš Vaňata, Lukáš Jahoda a František Šebek. Moderovali Luboš Vaňata a Josef Kozák.
 
dizs_dozRok 2015 - tématem roku byla vzpomínka na celostátní spartakiády. Členové DizS nebo jak uváděl titulek v Berounském deníku od Radky Kočové Osovští chlapi, předvedli čtyři cvičení vybraných kategorií. Začali skladbou starších žáků. Klasické červené trenýrky zapůjčené od místních fotbalistů, bílá tílka a švihadla. Cvičilo se na písničku Pavla Dobeše Zpátky do trenek. Zatímco se cvičenci připravovali na další skladbu, vyprávěl moderátor ženám o historii spartakiád, dělnických tělocvičných vystoupení a sokolských sletů. Také představil nejúspěšnější píseň všech spartakiád Poupata Michala Davida. Druhé bylo na programu cvičení mužů s kuželkami. Opět bílá tílka, klasické tepláky a místo kuželek láhve s pivem. Ke třetímu cvičení pozvaly cvičence tóny Smetanovy Vltavy. Muži se převlékly za ženy a předvedly cvičení s šátky. Závěrem mohly místní ženy obdivovat cvičení rodičů s dětmi. Jeden muž a dvě ženy se svými odrostlejšími ratolestmi se snažili ze všech sil, aby se předvedli v tom nejlepším světle. Spartakiádě předcházela i recitace písničky Hymna sklerotiků a krátká pohádka Popeluška. Celý program Divadla ze stodoly připravili Lucie Sedláčková, Anna Sedláčková, Markéta Šebková, Vlaďka Tauchenová, František Šebek, Radek Veselý, Lukáš Vaňata, Lukáš Jahoda, František Šebek, Standa Houba, Tomáš Škarda a Josef Kozák.

 
doz2016_drakRok 2016 - Den osovských žen měl tento rok na kahánku. Sál tělocvičny procházel dlouhodobou rekonstrukcí a nebylo místo, kde oslavy pořádat. Nakonec se obeci, která je hlavním pořadatelem, podařilo domluvit s ředitelkou školy a DOŽ se konal 19. března 2016 ve školní telocvičně. Na úvod vystoupily děti z místní mateřské školy pod vedením Pavly Vaňatové a pak děti základní školy pod vedením Libuše Procházkové. Další program byl v režii Divadla ze stodoly, resp. nového Kulturního a okrašlovacího spolku. Blok zahájila originální písnička Pavla Čabouna, složená speciálně ke Dni osovských žen. Hrál ji společně se svou dcerou Pavlínou a na basu je doprovázela Anička Sedláčková. Poté vystoupil Josef Kozák v roli čerta a Anička Sedláčková jako Anka, která hledá chlapa. V krátké masopustní frašce se zpěvy se sice Anka čertu upíše krví, ale jak se na konec ukáže, je chtřejší než rohatej. Na frašku navázalo čtení z deníčku blondýny, ve kterém exceloval Lukáš Vaata. Následovala scénka o luštitelích křížovek Františka Šebka a Josefa Kozáka a pak balad Felixe Holzmanna v podání Františka Šebka. Vyvrocholením bloku byla krátká pohádka o moderní princezně, kterou členové Divadla ze stodoly pojali jako maňáskovou hru. Zahráli si zde: Královnu Filomenu Markéta Šebková, krále Humpála Standa Houba, princeznu Pivěnku Anička Sedláčková, prince Bajaju Lukáš Vaňata a trojhlavého draka FraFraFraše František Šebek. Slovem doprovázeli Pavel Čaboun a Josef Kozák. Na závěr bloku zatancoval Jakub Šebek ukázku break dance. Poté si mohly ženy zazpívat a zatancovat se skupinou Duo Gate z Berouna.

P.S. Více fotografií naleznete ve fotogalerii obce Osov nebo na stránkách fotografa M. Toula..