Zdroj: http://divadlo.osov.cz/./index.php?a=predstaveni/kdopak-si-da-utopence  •  Vydáno: 26.4.2014 21:43  •  Autor: Josef Kozák

Kdopak si dá utopence?

Rok 2008 byl sice rokem zrození DizS, ale rozmachu a skutečného věhlasu doznalo divadlo až o dva roky později.


dizs_utopenec Tehdy mě na jaře 2010 oslovila parta kamarádů s tím, že by si rádi zahráli nějaké divadlo. Vzhledem k tomu, že Alexander Klimeš se tou dobou staral o své nemovitosti na Ohři a v Osově trávil stále méně času, nabídka mě zaujala. Byla jediná otázka, co hrát. Pohádka o rybáři a Čapkovy povídky byly příliš spojeny s Alexandrem a jeho hereckým výrazem a tak jsme čekali jsme na nápad.
Můza přiletěla v červenci 2010 přímo do osovské hospůdky. Tehdy jsme seděli s Jiřím Hálou v hledišti hudebního festivalu a čekali až Jirka s kapelou Garážová klub „půjdou na plac“. Mezi loky piva padaly různé návrhy na hru, ale většinou hned zase padly. A pak jsme najednou v tom hluku hrajících kapel začali uvažovat o tiché hospůdce v nebi, kde se scházejí velikáni českých dějin, koukají dolů na své potomky a kroutí hlavou nad jejich činností. Hra byla na světě. Během dvou týdnů jsem napsal dialogy a Jirka písničky a přednášky, kterými v nebi vysvětluje učitel národů Jan Amos Komenský svým kolegům co se to dole na světě vlastně děje. A dole se „děje“ pátek 17. listopadu 1989.
Začali jsme zkoušet, přemýšlet nad kostýmy, shánět rekvizity a řešit problémy s obsazením jednotlivých postav. Snažil jsem se napsat dialogy postav každému tzv. „na tělo“, ale když z divadla odešel Libor Herclík hrající Karla Havlíčka Borovského, nastal problém. Jako „deux ex machina“ v antickém divadle, se však objevil František Šebek z Lážovic, trochu jsme proházeli obsazení a bylo vystaráno. V sobotu 13. listopadu 2010 v 19 hodin se v učebně staré školy v Osově proti kostelu konala premiéra. divácký zájem byl obrovský, že se všichni nevešli a tak jsme od 21 hodin uvedli první reprízu. Následně jsme s komedií z českých dějin v letech 2010 – 2014 uvedli v dalších 15 reprízách v hospodách celého Podbrdska.
 

Postupně se ve hře měnili herci – spíše herečky – a také jsme po roce trochu upravili text. Divákům připadaly přednášky Jana Amose Komenského příliš dlouhé a monotonní a tak jsme je rozdělili na více částí a doplnili replikami jiných postav. Také přibyly další dvě písničky Jiřího Hály.
 
Celkem jsme původní historickou komedii se zpěvy Jiřího Hály a Josefa Kozáka Dá si někdo utopence? hráli v následujících termínech a místech:
PREMIÉRA:
13. listopadu 2010 stará škola v Osově – premiéra v premiérovém obsazení (viz výše)
1. REPRÍZA:
13. listopadu 2010 stará škola v Osově – repríza od 21 hodin v premiérovém obsazení (viz výše)
2. REPRÍZA:
12. února 2011 v kulturním domě v Neumětelích – v roli Libuše vystupovala Markéta Vaňatová, v roli Kazi-Tety hrála Helena Veselá. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
3. REPRÍZA:
17. dubna 2011 v hospodě U hřiště v Osově – V roli Kazi-Tety hrála Helena Veselá. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
4. REPRÍZA:
18. června 2011 v hospodě ve Skřipci (soukromá oslava) – Pravděpodobně v premiérovém obsazení (viz výše)
5. REPRÍZA:
25. června 2011 v hospodě ve Skřipli (veřejné vystoupení) – Neúčast Veroniky Kočové si vynutila zásadní proházení rolí. Helena Veselá hrála Magdalenu Dobromilu, Vlaďka Tauchenová Kazi-Tetu a Lucie Sedláčková anděla. Jinak premiérové obsazení (viz výše)
 
6. REPRÍZA:
22. října 2011 v hospodě v Hatích – Obsazení jednotlivých rolí se nově stabilizovalo (viz infobox dole)


 

dizs_kysice7. REPRÍZA:
12. listopadu 2011 v hospodě ve Skřipli (oslava jednoho roku od premiéry) – Stabilní obsazení (viz výše)
8. REPRÍZA:
3. prosince 2011 v hospodě ve Všeradicích – Stabilní obsazení (viz výše)
9. REPRÍZA:
31. března 2012 v hospodě v Malém Chlumci – Stabilní obsazení (viz výše)
10. REPRÍZA:
7. dubna 2012 v hospodě ve Svinařích – Stabilní obsazení (viz výše)
11. REPRÍZA:
20. října 2012 v hospodě v Malém Chlumci – Stabilní obsazení (viz výše)
12. REPRÍZA:
26. října 2012 v hospodě v Malých Kyšicích (na firemní oslavě České spořitelny). – Stabilní obsazení (viz výše)
13. REPRÍZA:
24. listopadu 2012 v hospůdce U kostela v Osově (na soukromé oslavě narozenin) – Stabilní obsazení (viz výše)

14. REPRÍZA:
8. listopadu 2013 v hospodě U Pajmy ve Vižině – V roli Kazi – Tety hrála Markéta Šebková, jinak stabilní obsazení (viz výše)
15. REPRÍZA:
26. dubna 2014 v hospodě U Pajmy ve Vižině – K. H. Borovského hrál Tomáš Pavlovič, jinak jako předchozí představení.
Z většiny vystoupení máme fotografie a z některých dokonce i kompletní videozáznamy. Kompletní záznam, dokonce sestříhaný byť amatérsky, existuje z premiéry a druhý kompletní videozáznam z představení ve Všeradicích zhotovila firma Video-Zima

 

Ukázka z DVD hry Divadla ze stodoly Dá si někdo utopence?